Katalog - Větrání s rekuperací tepla - Regulus

Na novostavby v nízkoenergetickém standardu je možné žádat o dotace z programu Nová zelená úsporám, pokud mají nainstalován systém větrání s rekuperací tepla.

Více o větrání s rekuperací tepla

Co to je větrání s rekuperací tepla

Systém větrání s rekuperací tepla slouží k zajištění optimální výměny vzduchu v objektu a zároveň minimalizaci tepelných ztrát při větrání. Tepelné ztráty větráním u běžných rodinných domů, kde je větrání zajištěno systémem mikroventilace nebo okenních štěrbin, tvoří až 40 % celkové ztráty objektu.

K čemu slouží větrání s rekuperací tepla

Moderní nízkoenergetické a pasivní rodinné domy s kvalitním zatěsněním se proto již prakticky bez systému nuceného větrání s rekuperací tepla neobejdou. Stále větší nároky na těsnost obvodového pláště budovy i ostatních konstrukčních prvků vedou k faktu, že v objektu není zajištěna dostatečná výměna vzduchu a hrozí problémy s vlhkostí, s koncentrací CO2, se vznikem plísní a s množením mikroorganismů jako jsou např. roztoči, což mnohdy může vést i ke zdravotním problémům obyvatel domu.

 

Princip funkce

Čerstvý venkovní vzduch je do rekuperační jednotky přiváděn přes fasádu objektu nebo ventilačním komínkem ve střešní konstrukci. Dále je veden do jednotky, kde je na ploše rekuperačního výměníku předehříván odváděným znehodnoceným vzduchem z objektu. Předehřátý čerstvý vzduch je v objektu rozváděn do jednotlivých obytných místností, jako jsou ložnice, obývací pokoje, pracovny a další. Z místností, jako jsou WC, koupelny a kuchyně, je znehodnocený vzduch odváděn. Tím je dosaženo proudění přivedeného vzduchu interiérem domu, a tedy požadovaného celkového provětrání objektu. Z důvodu možného zanášení vzduchotechnického potrubí nečistotami vznikajícími při vaření nedoporučujeme do systému větrání napojit kuchyňskou digestoř. Znehodnocený ochlazený vzduch je odveden z objektu opět přes fasádu nebo střešní konstrukci, je však třeba dodržet minimální vzdálenost od sání. Větrací jednotky pro jednu místnost se umisťují do obvodové zdi a nepoužívají rozvody vzduchu.

Ukázka montáže

rekuperace rekuperace rekuperace

 

Kontakt


Zvětšit mapu

Martin Hromják
Písečná 5, 79082 Písečná
Email: hromjak@email.cz

Tel.: +420 731 533 645

Dodávané značky materiálu

attack sk

E-SHOP

počítadlo.abz.cz